Matris F43SP048S USD43 Outer Tube 54mm Break Caliper 108mm
Find stock in other regions
Features
  • Diameter 43 mm Chromed Steel inner tube.
  • On demand with PVD TIN treatment (Gold version) or DLC treatment (Full Black version).
  • Outer tube made in Aluminium alloy (Al 7075) with black oxidation treatment
  • Available in diameter 50/54 or 50/55 mm.
  • Bottom fork machined from solid in Aluminium alloy (Al 7075).
  • Radial brake calliper 100 or 108 mm.